Plugins - Akismet - en to tr translation catalogue (232 entries)

en: Upgrade plan
tr: Paketi yükselt

note: translators: The placeholder is a URL to the contact form.
en: If you believe your site should not be classified as commercial, <a href="%s">please get in touch</a>.
tr: Sitenizin ticari olarak sınıflandırılmaması gerektiğini düşünüyorsanız <a href="%s">lütfen bizimle iletişime geçin</a>.

note: translators: The placeholder is a URL.
en: Your current subscription is for <a href="%s">personal, non-commercial use</a>. Please upgrade your plan to continue using Akismet.
tr: Mevcut aboneliğiniz <a href="%s">kişisel, ticari olmayan kullanıma</a> yöneliktir. Akismet'i kullanmaya devam etmek için lütfen paketinizi yükseltin.

en: We detected commercial activity on your site
tr: Sitenizde ticari etkinlik tespit edildi

en: Almost done! Configure Akismet and say goodbye to spam
tr: Neredeyse bitti! Akismet'i yapılandırın ve istenmeyen içeriklere elveda deyin

en: Choose an Akismet plan
tr: Bir Akismet planı seçin

en: This comment was not sent to Akismet when it was submitted because it was caught by the comment disallowed list.
tr: İzin verilmeyen yorum listesi tarafından yakalandığından bu yorum, teslim edildiğinde Akismet'e gönderilmedi.

en: This comment was not sent to Akismet when it was submitted because it was caught by something else.
tr: Başka bir şey tarafından yakalandığından bu yorum, teslim edildiğinde Akismet'e gönderilmedi.

note: translators: the placeholder is the URL to the Akismet pricing page.
en: Please <a href="%s" target="_blank">choose a plan</a> to get started with Akismet.
tr: Akismet kullanmaya başlamak için lütfen <a href="%s" target="_blank">bir paket seçin</a>.

en: Your API key must have an Akismet plan before it can protect your site from spam.
tr: Sitenizi istenmeyen öğelerden koruyabilmesi için API anahtarınızın bir Akismet paketi olmalı.

en: Multiple comments matched request.
tr: Birden yorum eşleştirme talebi.

en: Could not find matching comment.
tr: Eşleşen yorum bulunamadı.

en: The 'comments' parameter must be an array.
tr: "Yorumlar" parametresi bir dizi olmalıdır.

en: Akismet cleared this comment during a recheck. It did not update the comment status because it had already been modified by another user or plugin.
tr: Akismet bir yeniden kontrol esnasında bu yorumu temizledi. Başka bir kullanıcı veya eklenti tarafından zaten değiştirildiğinden yorum durumu güncellenmedi.

en: Akismet determined this comment was spam during a recheck. It did not update the comment status because it had already been modified by another user or plugin.
tr: Akismet bir yeniden kontrol esnasında bunun istenmeyen yorum olduğunu belirledi. Başka bir kullanıcı veya eklenti tarafından zaten değiştirildiğinden yorum durumu güncellenmedi.

en: Akismet cleared this comment and updated its status via webhook.
tr: Akismet bu yorumu temizledi ve web kancası üzerinden durumunu güncelledi.

en: Akismet caught this comment as spam and updated its status via webhook.
tr: Akismet bunu istenmeyen yorum olarak yakaladı ve web kancası üzerinden durumunu güncelledi.

en: Akismet is now protecting your site from spam.
tr: Akismet artık sitenizi spamdan koruyor.

en: Account overview
tr: Hesaba genel bakış

note: translators: %1$s: spam folder link, %2$d: delete interval in days
en: Spam in the %1$s older than %2$d day is deleted automatically. | Spam in the %1$s older than %2$d days is deleted automatically.
tr[0]: %1$s içinde %2$d günden fazla kalan istenmeyen iletiler otomatik olarak silinir.
tr[1]: %1$s içinde %2$d günden fazla kalan istenmeyen iletiler otomatik olarak silinir.

en: spam folder
tr: istenmeyen klasörü

en: Akismet detailed stats
tr: Ayrıntılı Akismet istatistikleri

en: Back to settings
tr: Ayarlara geri dön

en: Subscription type
tr: Abonelik türü

en: To help your site with transparency under privacy laws like the GDPR, Akismet can display a notice to your users under your comment forms.
tr: GDPR gibi gizlilik yasaları kapsamında sitenizin şeffaf olmasına yardımcı olmak için Akismet, yorum formlarınızın altında kullanıcılarınıza bir bildirim gösterebilir.

en: Spam filtering
tr: İstenmeyen içerik filtreleme

en: API key
tr: API anahtarı

en: Akismet stats
tr: Akismet İstatistikleri

note: Author of the plugin
en: Automattic - Anti-spam Team
tr: Otomatik - Anti-spam Ekibi

note: Plugin Name of the plugin
en: Akismet Anti-spam: Spam Protection
tr: Akismet Anti-spam: Spam Koruması

en: WP-Cron has been disabled using the DISABLE_WP_CRON constant. Comment rechecks may not work properly.
tr: WP-Cron, DISABLE_WP_CRON sabiti kullanılarak devre dışı bırakıldı. Yorumları yeniden kontrol etme düzgün çalışmayabilir.

en: (opens in a new tab)
tr: (yeni bir sekmede açılır)

note: translators: The placeholder is the name of a subscription level, like "Plus" or "Enterprise" .
en: Upgrade to %s
tr: %s sürümüne yükselt

en: Upgrade your subscription level
tr: Abonelik seviyenizi yükseltin

en: Learn more about usage limits.
tr: Kullanım sınırları hakkında daha fazla bilgi alın.

note: translators: The first placeholder is a date, the second is a (formatted) number, the third is another formatted number.
en: Since %1$s, your account made %2$s API calls, compared to your plan&#8217;s limit of %3$s.
tr: %1$s tarihinden beri hesabınız %2$s API çağrısı yaptı, ancak paketinizin sınırı %3$s.

en: Your Akismet usage has been over your plan&#8217;s limit for three consecutive months. We have restricted your account for the rest of the month. Upgrade your plan so Akismet can continue blocking spam.
tr: Akismet kullanımınız arka arkaya üç ay boyunca paketinizin sınırının üzerindeydi. Ayın geri kalanı için hesabınızı kısıtladık. Akismet'in istenmeyenleri engellemeye devam edebilmesi için paketinizi yükseltin.

en: Your Akismet usage is nearing your plan&#8217;s limit for the third consecutive month. We will restrict your account after you reach the limit. Upgrade your plan so Akismet can continue blocking spam.
tr: Akismet kullanımınız arka arkaya üçüncü ay için paketinizin sınırına yaklaşıyor. Sınıra ulaştığınızda hesabınız kısıtlanacak. Akismet'in istenmeyenleri engellemeye devam edebilmesi için paketinizi yükseltin.

en: Your Akismet usage has been over your plan&#8217;s limit for two consecutive months. Next month, we will restrict your account after you reach the limit. Please consider upgrading your plan.
tr: Akismet kullanımınız arka arkaya iki ay boyunca paketinizin sınırının üzerindeydi. Gelecek ay sınıra ulaştığınızda hesabınız kısıtlanacak. Lütfen paketinizi yükseltmeyi göz önünde bulundurun.

en: Your account has been restricted
tr: Hesabınız kısıtlandı

en: Your Akismet account usage is approaching your plan&#8217;s limit
tr: Akismet hesabı kullanımınız paketinizin sınırına yaklaşıyor

en: Your Akismet account usage is over your plan&#8217;s limit
tr: Akismet hesabı kullanımınız, paketinizin sınırının üzerinde

note: translators: The placeholder is a URL to the Akismet contact form.
en: Please enter a new key or <a href="%s" target="_blank">contact Akismet support</a>.
tr: Lütfen yeni bir anahtar girin veya <a href="%s" target="_blank">Akismet desteği ile iletişime geçin</a>.

en: Your API key is no longer valid.
tr: API anahtarınız artık geçerli değil.

note: translators: The placeholder is for showing how much of the process has completed, as a percent. e.g., "Checking for Spam (40%)"
en: Checking for Spam (%1$s%)
tr: İstenmeyen için kontrol yapılıyor (%1$s%)

en: No comment history.
tr: Yorum geçmişi yok.

en: Akismet was unable to recheck this comment.
tr: Akismet bu yorumu tekrar kontrol edemedi.

en: Akismet was unable to check this comment but will automatically retry later.
tr: Akismet bu yorumu kontrol edemedi ancak daha sonra otomatik olarak tekrar deneyecek.

note: translators: The placeholder is a WordPress PHP function name.
en: Comment was caught by %s.
tr: Yorum %s tarafından yakalandı.

en: Akismet is not configured. Please enter an API key.
tr: Akismet yapılandırılmadı. Lütfen bir API anahtarı girin.

en: Enter your API key
tr: API anahtarınızı girin

en: Set up a different account
tr: Farklı bir hesap oluşturun

en: Set up your Akismet account to enable spam filtering on this site.
tr: Bu sitede istenmeyen filtrelemesini etkinleştirmek için Akismet hesabınızı ayarlayın.

en: Akismet could not recheck your comments for spam.
tr: Akismet istenmeyen yorumlarınızı kontrol edemedi.

en: You don&#8217;t have permission to do that.
tr: Bu işlemi gerçekleştirme izniniz yok.

en: Stats response could not be decoded.
tr: İstatistiklerin yanıtı çözülemedi.

en: Currently unable to fetch stats. Please try again.
tr: Şu anda istatistik getirilemiyor. Lütfen tekrar deneyin.

en: API key must be set to fetch stats.
tr: İstatistiklerin getirileceği API anahtarını ayarlanmalıdır.

en: Do not display privacy notice.
tr: Gizlilik bildirimini görüntülemeyin.

en: Display a privacy notice under your comment forms.
tr: Yorum formlarınızın altında bir gizlilik bildirimi görüntüleyin.

en: Akismet privacy notice
tr: Akismet gizlilik bildirimi

en: Privacy
tr: Gizlilik

note: translators: %s: Akismet privacy URL
en: This site uses Akismet to reduce spam. <a href="%s" target="_blank" rel="nofollow noopener">Learn how your comment data is processed</a>.
tr: Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. <a href="%s" target="_blank" rel="nofollow noopener">Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin</a>.

en: We collect information about visitors who comment on Sites that use our Akismet Anti-spam service. The information we collect depends on how the User sets up Akismet for the Site, but typically includes the commenter's IP address, user agent, referrer, and Site URL (along with other information directly provided by the commenter such as their name, username, email address, and the comment itself).
tr: Akismet Anti-spam hizmetimizi kullanan Siteler üzerinde yorum yapan ziyaretçiler hakkında bilgi topluyoruz. Topladığımız bilgiler, Kullanıcının Site için Akismet'i nasıl kurduğuna bağlıdır ancak genellikle yorumcunun IP adresi, tarayıcı kimliği, yönlendiren ve Site URL'si (adı, kullanıcı adı, e-posta adresi ve yorumun kendisi gibi yorumcu tarafından doğrudan sağlanan diğer bilgilerle beraber) bu bilgilere dahildir.

en: Comment discarded.
tr: Yorum silindi.

en: This site's API key is hardcoded and cannot be deleted.
tr: Bu sitenin API anahtarı sabit kodlu ve silinemez.

en: The value provided is not a valid and registered API key.
tr: Sağlanan değer, geçerli ve kayıtlı bir API anahtarı değil.

en: This site's API key is hardcoded and cannot be changed via the API.
tr: Bu sitenin API anahtarı sabit kodlu ve API üzerinden değiştirilemez.

en: The time period for which to retrieve stats. Options: 60-days, 6-months, all
tr: İstatistiklerin alınacağı zaman dilimi. Seçenekler: 60 gün, 6 ay, tümü

en: If true, show the number of approved comments beside each comment author in the comments list page.
tr: Doğru ise yorum listesi sayfasındaki her bir yorum yazarının yanında onaylanan yorum sayısını göster.

en: If true, Akismet will automatically discard the worst spam automatically rather than putting it in the spam folder.
tr: Doğru ise Akismet en kötü spamı spam klasörüne koymak yerine otomatik olarak siler.

en: A 12-character Akismet API key. Available at akismet.com/get/
tr: 12 karakterli bir Akismet API anahtarı. akismet.com/get/ adresinde mevcut

en: Your site can&#8217;t connect to the Akismet servers.
tr: Siteniz Akismet sunucularına bağlanamıyor.

note: translators: %s is the wp-config.php file
en: An Akismet API key has been defined in the %s file for this site.
tr: Bu site için %s dosyasında bir Akismet API anahtarı tanımlandı.

en: Manual Configuration
tr: Manuel yapılandırma

en: On this page, you are able to update your Akismet settings and view spam stats.
tr: Bu sayfada Akismet ayarlarınızı güncelleyebilir ve spam istatistiklerini görüntüleyebilirsiniz.

note: Description of the plugin
en: Used by millions, Akismet is quite possibly the best way in the world to <strong>protect your blog from spam</strong>. Akismet Anti-spam keeps your site protected even while you sleep. To get started: activate the Akismet plugin and then go to your Akismet Settings page to set up your API key.
tr: Milyonlarca kişi tarafından kullanılan Akismet, blogunuzu <strong>spam'den</strong> korumanın muhtemelen dünyadaki en iyi yoludur. Akismet Anti-spam siz uyurken bile sitenizi korur. Başlamak için: Akismet eklentisini etkinleştirin ve ardından API anahtarınızı ayarlamak için Akismet Ayarları sayfanıza gidin.

en: Connect with API key
tr: API anahtarı ile bağlan

note: translators: %s is the WordPress.com username
en: You are connected as %s.
tr: %s olarak bağlısınız.

en: Connect with Jetpack
tr: Jetpack ile bağlan

en: Use your Jetpack connection to set up Akismet.
tr: Akismet'i kurmak için Jetpack bağlantınızı kullanın.

en: Eliminate spam from your site
tr: Sitenizdeki istenmeyen girdilerden kurtulun

note: translators: The placeholder is a URL for checking pending comments.
en: Would you like to <a href="%s">check pending comments</a>?
tr: Bekleyen yorumları <a href="%s">denetlemek</a> ister misiniz?

en: Set up your Akismet account
tr: Akismet hesabınızı kurun

en: Detailed stats
tr: Ayrıntılı İstatistikler

en: Statistics
tr: İstatistikler

en: Used by millions, Akismet is quite possibly the best way in the world to <strong>protect your blog from spam</strong>. It keeps your site protected even while you sleep. To get started, just go to <a href="admin.php?page=akismet-key-config">your Akismet Settings page</a> to set up your API key.
tr: Milyonlarca kullanıcı tarafından tercih edilen Akismet <strong>blogunuzu spamden korumanın</strong> en iyi yoludur. Siteniz siz uyurken bile korunmaya devam eder. Başlamak için <a href="admin.php?page=akismet-key-config">Akismet Ayarları sayfanızdan</a> API anahtarınızı oluşturun.

en: Used by millions, Akismet is quite possibly the best way in the world to <strong>protect your blog from spam</strong>. Your site is fully configured and being protected, even while you sleep.
tr: Milyonlarca kullanıcı tarafından tercih edilen Akismet <strong>blogunuzu spamden korumanın</strong> en iyi yoludur. Siteniz siz uyurken bile denetlenmekte ve korunmaktadır.

note: translators: %s: Number of comments.
en: %s comment was caught as spam. | %s comments were caught as spam.
tr[0]: %s yorum spam olarak yakalandı.
tr[1]: %s yorum spam olarak yakalandı.

en: No comments were caught as spam.
tr: Spam olarak yakalanan yorum yok.

note: translators: %s: Number of comments.
en: Akismet checked %s comment. | Akismet checked %s comments.
tr[0]: Akismet %s yorum kontrol etti.
tr[1]: Akismet %s yorum kontrol etti.

en: There were no comments to check. Akismet will only check comments awaiting moderation.
tr: Kontrol edilecek yorum yok. Akismet yalnızca denetleme bekleyen yorumları kontrol eder.

en: Comment not found.
tr: Yorum bulunamadı.

note: translators: %d: Number of comments.
en: %d comment could not be checked. | %d comments could not be checked.
tr[0]: %d yorum kontrol edilemedi.
tr[1]: %d yorum kontrol edilemedi.

note: translators: %d: Number of comments.
en: %d comment moved to Spam. | %d comments moved to Spam.
tr[0]: %d yorum istenmeyene taşındı.
tr[1]: %d yorum istenmeyene taşındı.

note: translators: %d: Number of comments.
en: Processed %d comment. | Processed %d comments.
tr[0]: %d yorum yapıldı.
tr[1]: %d yorum işlendi.

note: translators: %d: Comment ID.
en: Comment #%d could not be checked.
tr: Yorum #%d kontrol edilemedi.

note: translators: %d: Comment ID.
en: Failed to connect to Akismet.
tr: Aksimet ile bağlantı kurulmadı.

note: translators: %d: Comment ID.
en: Comment #%d is not spam.
tr: Yorum #%d spam değil.

note: translators: %d: Comment ID.
en: Comment #%d is spam.
tr: Yorum #%d spam.

note: translators: %s: number of false positive spam flagged by Akismet
en: %s false positive | %s false positives
tr[0]: %s yanlış görüntü
tr[1]: %s yanlış görüntü

note: translators: %s: number of spam missed by Akismet
en: %s missed spam | %s missed spam
tr[0]: %s kaçırılan istenmeyen
tr[1]: %s kaçırılan istenmeyen

en: You don&#8217;t have an Akismet plan.
tr: Bir Akismet planınız yok.

en: Your Akismet subscription is suspended.
tr: Akismet aboneliğiniz askıya alındı.

en: Your Akismet plan has been cancelled.
tr: Akismet planınız iptal edildi.

note: translators: The placeholder is a URL.
en: We cannot process your payment. Please <a href="%s" target="_blank">update your payment details</a>.
tr: Ödemenizi alamadık. Lütfen <a href="%s" target="_blank">ödeme bilgilerinizi güncelleyin</a>.

en: Please update your payment information.
tr: Lütfen ödeme bilgilerinizi güncelleyin.

note: translators: %s: Number of minutes.
en: Akismet has saved you %d minute! | Akismet has saved you %d minutes!
tr[0]: Akismet %d dakikanızı kurtardı!
tr[1]: Akismet %d dakikanızı kurtardı!

note: translators: %s: Number of hours.
en: Akismet has saved you %d hour! | Akismet has saved you %d hours!
tr[0]: Akismet %d saatinizi kurtardı!
tr[1]: Akismet %d saatinizi kurtardı!

note: translators: %s: Number of days.
en: Akismet has saved you %s day! | Akismet has saved you %s days!
tr[0]: Akismet %s gününüzü kurtardı!
tr[1]: Akismet %s gününüzü kurtardı!

en: Akismet filters out spam, so you can focus on more important things.
tr: Akismet spamları filtreler, böylece daha önemli şeylere odaklanabilirsiniz.

note: translators: The placeholder is a URL.
en: The connection to akismet.com could not be established. Please refer to <a href="%s" target="_blank">our guide about firewalls</a> and check your server configuration.
tr: akismet.com'a bağlanılamadı. Lütfen <a href="%s" target="_blank">güvenlik duvarları hakkındaki rehberimizi</a> inceleyin ve sunucu yapılandırmanızı kontrol edin.

en: The API key you entered could not be verified.
tr: Girdiğiniz API anahtarı doğrulanamadı.

en: All systems functional.
tr: Tüm sistemler işlevsel.

en: Enabled.
tr: Etkinleştirildi.

en: Akismet encountered a problem with a previous SSL request and disabled it temporarily. It will begin using SSL for requests again shortly.
tr: Akismet daha önceki bir SSL isteğinde problemle karşılaşmış ve geçici olarak etkisizleştirmiş. Kısa bir süre sonra SSL isteklerini tekrar devreye alacaktır.

en: Temporarily disabled.
tr: Geçici olarak etkisiz.

en: Your Web server cannot make SSL requests; contact your Web host and ask them to add support for SSL requests.
tr: Sunucunuz SSL istekleri yapamıyor; servis sağlayıcınız ile görüşün ve SSL istekleri için desteği açmalarını isteyin.

en: Disabled.
tr: Etkisizleştirildi.

en: SSL status
tr: SSL Durumu

en: This comment was reported as not spam.
tr: Bu yorum istenmeyen yorum değil olarak bildirildi.

en: This comment was reported as spam.
tr: Bu yorum istenmeyen yorum olarak bildirildi.

note: Author URI of the plugin
en: https://automattic.com/wordpress-plugins/
tr: http://automattic.com/wordpress-plugins/

note: Plugin URI of the plugin
en: https://akismet.com/
tr: http://akismet.com/

en: Manually enter an API key
tr: API anahtarını elle gir

en: Contact Akismet support
tr: Akismet destekle iletişim kur

en: No worries! Get in touch and we&#8217;ll sort this out.
tr: Endişe etmeyin! İletişime geçin ve bu problemi çözmek için yardım edelim.

note: translators: %s is the WordPress.com email address
en: Your subscription for %s is suspended.
tr: %s için olan aboneliğiniz askıya alındı.

note: translators: %s is the WordPress.com email address
en: Your subscription for %s is cancelled.
tr: %s için aboneliğiniz iptal edildi.

en: The key you entered is invalid. Please double-check it.
tr: Girdiğiniz anahtar geçersiz. Lütfen iki kere kontrol edin.

en: There is a problem with your API key.
tr: API anahtarınızla ilgili problem var.

note: translators: the placeholder is a clickable URL to the Akismet account upgrade page.
en: You can help us fight spam and upgrade your account by <a href="%s" target="_blank">contributing a token amount</a>.
tr: <a href="%s" target="_blank">Sembolik bir katkıda bulunarak</a> istenmeyen e-postalarla mücadele etmemize yardım edebilir ve hesabınızı yükseltebilirsiniz.

note: translators: The placeholder is a URL. translators: The placeholder is a URL to the Akismet contact form.
en: Please contact <a href="%s" target="_blank">Akismet support</a> for assistance.
tr: Yardım için lütfen <a href="%s" target="_blank">Akismet destek</a> ile iletişim kurun.

note: translators: The placeholder is a URL.
en: Please visit your <a href="%s" target="_blank">Akismet account page</a> to reactivate your subscription.
tr: Üyeliğinizi tekrar etkinleştirmek için lütfen <a href="%s" target="_blank">Akismet hesap sayfasını</a> ziyaret edin.

note: translators: The placeholder is a URL.
en: Your firewall may be blocking Akismet from connecting to its API. Please contact your host and refer to <a href="%s" target="_blank">our guide about firewalls</a>.
tr: Güvenlik duvarınız, Akismet'in API'sine bağlanmasını engelliyor olabilir. Lütfen yöneticinizle iletişim kurun ve <a href="%s" target="_blank">güvenlik duvarları hakkındaki kılavuzumuza</a> bakın.

note: translators: The placeholder is a URL.
en: Your web host or server administrator has disabled PHP&#8217;s <code>gethostbynamel</code> function.  <strong>Akismet cannot work correctly until this is fixed.</strong>  Please contact your web host or firewall administrator and give them <a href="%s" target="_blank">this information about Akismet&#8217;s system requirements</a>.
tr: Web ana bilgisayar veya sunucu yöneticiniz PHP'nin <code>gethostbynamel</code> fonksiyonlarını devre dışı bırakmıştır.  <strong>Bu durum düzeltilene kadar Akismet doğru çalışamaz.</strong>  Lütfen web ana bilgisayar veya güvenlik duvarı yöneticinizle iletişim kurarak onlara <a href="%s" target="_blank">Akismet’in sistem gereksinimleri hakkındaki bu bilgiyi</a> verin.

en: Network functions are disabled.
tr: Ağ fonksiyonları engellenmiş.

note: translators: the placeholder is a clickable URL that leads to more information regarding an error code.
en: For more information: %s
tr: Daha fazla bilgi için: %s

note: translators: The placeholder is an error code returned by Akismet.
en: Akismet error code: %s
tr: Akismet Hata Kodu: %s

en: Some comments have not yet been checked for spam by Akismet. They have been temporarily held for moderation and will automatically be rechecked later.
tr: Bazı yorumlarda Akismet tarafından henüz spam kontrolü yapılmamıştır. Denetlenmek üzere geçici olarak alıkonulmuştur ve daha sonra otomatik olarak yeniden kontrol edilecektir.

en: Akismet has detected a problem.
tr: Akismet bir problem tespit etti.

en: Change
tr: Değiştir

en: Upgrade
tr: Yükselt

en: Next billing date
tr: Sonraki Faturalama Tarihi

en: Active
tr: Aktif

en: No subscription found
tr: Abonelik Bulunamadı

en: Missing
tr: Kayıp

en: Suspended
tr: Askıya alındı

en: Cancelled
tr: İptal edildi

en: Save changes
tr: Değişiklikleri kaydet

en: Disconnect this account
tr: Bu hesabın bağlantısını kes

en: Note:
tr: Not:

en: Always put spam in the Spam folder for review.
tr: İstenmeyen e-postayı her zaman incelenmek üzere Spam klasörüne taşı.

en: Silently discard the worst and most pervasive spam so I never see it.
tr: En kötü ve en yayılmış olan spam’i asla görmeyeceğim şekilde sessizce at.

en: Akismet Anti-spam strictness
tr: Akismet anti-spam seviyesi

en: Show the number of approved comments beside each comment author.
tr: Her yorum yazarının yanında onaylanan yorumlarının sayısını göster

en: Accuracy
tr: Doğruluk

en: All time
tr: Tüm zamanlar

en: Spam blocked | Spam blocked
tr[0]: İstenmeyen yorum engellendi
tr[1]: İstenmeyen yorum engellendi

en: Past six months
tr: Son altı ay

note: translators: 1: WordPress documentation URL, 2: Akismet download URL.
en: Please <a href="%1$s">upgrade WordPress</a> to a current version, or <a href="%2$s">downgrade to version 2.4 of the Akismet plugin</a>.
tr: Lütfen WordPress&#8217;i <a href="%1$s">güncel sürüme yükseltin</a>, veya Akismet eklentisini <a href="%2$s">2.4 sürümüne indirin</a>.

note: translators: 1: Current Akismet version number, 2: Minimum WordPress version number required.
en: Akismet %1$s requires WordPress %2$s or higher.
tr: Akismet %1$s, WordPress %2$s veya daha yüksek sürüm gerektirir.

en: Akismet cleared this comment during an automatic retry.
tr: Akismet otomatik tekrar sırasında bu yorumu temizledi.

en: Akismet caught this comment as spam during an automatic retry.
tr: Akismet otomatik deneme sırasında bu yorumu istenmeyen olarak yakaladı.

note: translators: The placeholder is a username.
en: %s reported this comment as not spam.
tr: %s bu yorumun istenmeyen olmadığını bildirdi.

note: translators: The placeholder is a username.
en: %s reported this comment as spam.
tr: %s bu yorumu istenmeyen yorum olarak bildirdi.

note: translators: %1$s is a username; %2$s is a short string (like 'spam' or 'approved') denoting the new comment status.
en: %1$s changed the comment status to %2$s.
tr: %1$s bu yorumun durumunu %2$s olarak değiştirdi.

note: translators: The placeholder is an error response returned by the API server.
en: Akismet was unable to check this comment (response: %s) but will automatically retry later.
tr: Akismet bu yorumu kontrol edemiyor (cevap: %s) ama daha sonra otomatik olarak tekrar deneyecek.

en: Akismet cleared this comment.
tr: Akismet bu yorumu temizledi.

note: translators: The placeholder is a short string (like 'spam' or 'approved') denoting the new comment status.
en: Comment status was changed to %s
tr: Yorum durumu %s olarak değiştirildi

en: Akismet caught this comment as spam.
tr: Akismet bu yorumu istenmeyen olarak yakaladı.

note: translators: The placeholder is the number of pieces of spam blocked by Akismet.
en: <strong class="count">%1$s spam</strong> blocked by <strong>Akismet</strong> | <strong class="count">%1$s spam</strong> blocked by <strong>Akismet</strong>
tr[0]: <strong class="count">%1$s istenmeyen</strong> yorum <strong>Akismet</strong> tarafından engellendi
tr[1]: <strong class="count">%1$s istenmeyen</strong> yorum <strong>Akismet</strong> tarafından engellendi

en: Title:
tr: Başlık:

en: Spam Blocked
tr: İstenmeyen yorum engellendi

en: Display the number of spam comments Akismet has caught
tr: Akismet&#8217;in yakaladığı istenmeyen yorumların sayısını göster

en: Akismet Widget
tr: Akismet bileşeni

en: Cleaning up spam takes time.
tr: İstenmeyen yorumları temizlemek zaman alır.

note: translators: The Akismet configuration page URL.
en: Please check your <a href="%s">Akismet configuration</a> and contact your web host if problems persist.
tr: Lütfen <a href="%s">Akismet yapılandırmanızı</a> kontrol edin ve sorunların devam etmesi durumunda web yöneticinizle iletişime geçin.

note: translators: The placeholder is an amount of time, like "7 seconds" or "3 days" returned by the function human_time_diff().
en: %s ago
tr: %s önce

note: translators: %s: Number of comments.
en: %s approved | %s approved
tr[0]: %s onaylanan
tr[1]: %s onaylanan

en: History
tr: Geçmiş

en: View comment history
tr: Yorum geçmişini göster

note: translators: %s: Username.
en: Un-spammed by %s
tr: %s tarafından istenmeyen işareti kaldırıldı

note: translators: %s: Username.
en: Flagged as spam by %s
tr: %s tarafından istenmeyen olarak işaretlenmiş

en: Cleared by Akismet
tr: Akismet ile temizlenmiştir

en: Flagged as spam by Akismet
tr: Akismet tarafından istenmeyen olarak işaretlenmiş yorum

en: Awaiting spam check
tr: İstenmeyen kontrolü bekliyor

note: translators: The placeholder is an error response returned by the API server.
en: Akismet was unable to recheck this comment (response: %s).
tr: Akismet bu yorumu tekrar kontrol edemiyor (cevap: %s).

en: Akismet re-checked and cleared this comment.
tr: Akismet tekrar kontrol etti ve bu yorumu temizledi.

en: Akismet re-checked and caught this comment as spam.
tr: Akismet tekrar kontrol etti ve bu yorumu istenmeyen olarak yakaladı.

en: Check for Spam
tr: İstenmeyen yorumları kontrol et

note: translators: %s: Comments page URL.
en: There&#8217;s nothing in your <a href='%s'>spam queue</a> at the moment.
tr: Şu an istenmeyen <a href='%s'>yorum kuyruğunda</a> hiçbir şey yok.

note: translators: 1: Number of comments, 2: Comments page URL.
en: There&#8217;s <a href="%2$s">%1$s comment</a> in your spam queue right now. | There are <a href="%2$s">%1$s comments</a> in your spam queue right now.
tr[0]: Şu an istenmeyen yorum kuyruğunda <a href="%2$s">%1$s yorum</a> var.
tr[1]: Şu an istenmeyen yorum kuyruğunda <a href="%2$s">%1$s yorum</a> var.

note: translators: %s: Akismet website URL.
en: <a href="%s">Akismet</a> blocks spam from getting to your blog.
tr: <a href="%s">Akismet</a> blogunuzu istenmeyen içerikten korur.

note: translators: 1: Akismet website URL, 2: Number of spam comments.
en: <a href="%1$s">Akismet</a> has protected your site from %2$s spam comment already.  | <a href="%1$s">Akismet</a> has protected your site from %2$s spam comments already.
tr[0]: <a href="%1$s">Akismet</a> sitenizi %2$s istenmeyen yorumdan korumuş.
tr[1]: <a href="%1$s">Akismet</a> sitenizi %2$s istenmeyen yorumdan korumuş.

note: translators: 1: Akismet website URL, 2: Comments page URL, 3: Number of spam comments.
en: <a href="%1$s">Akismet</a> has protected your site from <a href="%2$s">%3$s spam comment</a>. | <a href="%1$s">Akismet</a> has protected your site from <a href="%2$s">%3$s spam comments</a>.
tr[0]: <a href="%1$s">Akismet</a> sitenizi <a href="%2$s">%3$s istenmeyen yorumdan</a> korudu.
tr[1]: <a href="%1$s">Akismet</a> sitenizi <a href="%2$s">%3$s istenmeyen yorumdan</a> korudu.

[ctx: comments]
en: Spam
tr: İstenmeyen

en: Cheatin&#8217; uh?
tr: Hile mi yapıyorsun?

en: Akismet Support
tr: Akismet destek

en: Akismet FAQ
tr: Akismet S.S.S.

en: For more information:
tr: Daha fazla bilgi için:

en: The subscription status - active, cancelled or suspended
tr: Abonelik durumu - aktif, iptal edilmiş veya askıya alınmış

en: Status
tr: Durum

en: The Akismet subscription plan
tr: Akismet abonelik planı

en: Subscription Type
tr: Abonelik türü

en: Account
tr: Hesap

en: Choose to either discard the worst spam automatically or to always put all spam in spam folder.
tr: En kötü spam’i otomatik olarak atmayı veya tüm spam’leri bir spam klasörüne koymayı seçin.

en: Strictness
tr: Katılık

en: Show the number of approved comments beside each comment author in the comments list page.
tr: Yorum listesi sayfasındaki her bir yorum yazarının yanında onaylanan yorum sayısını göster.

en: Comments
tr: Yorumlar

en: Enter/remove an API key.
tr: API anahtarı ekle/kaldır.

en: API Key
tr: API Anahtarı

en: Akismet Configuration
tr: Akismet Yapılandırması

en: On this page, you are able to view stats on spam filtered on your site.
tr: Bu sayfada, sitenizde filtrelenen istenmeyen e-postalar hakkındaki istatistikleri görebilirsiniz.

en: Akismet Stats
tr: Akismet İstatistikleri

en: Click the Use this Key button.
tr: Bu Anahtarı Kullan düğmesine tıklayın.

en: Copy and paste the API key into the text field.
tr: API anahtarını kopyalayıp metin alanına yapıştırın.

en: If you already have an API key
tr: Zaten bir API anahtarınız varsa

en: Enter an API Key
tr: Bir API anahtarı girin

note: translators: %s: a link to the signup page with the text 'Akismet.com'.
en: Sign up for an account on %s to get an API Key.
tr: Bir API anahtarı edinmek için %s adresinden kayıt olun.

en: You need to enter an API key to activate the Akismet service on your site.
tr: Akismet servisini sitenizde etkinleştirmek için API anahtarını girmeniz gerekli.

en: New to Akismet
tr: Yeni Akismet kullanıcısı

en: On this page, you are able to set up the Akismet plugin.
tr: Bu sayfada Akismet eklentisini ayarlayabilirsiniz.

en: Akismet Setup
tr: Akismet Kurulumu

en: Overview
tr: Genel bakış

en: Re-adding...
tr: Tekrar ekleniyor...

en: (undo)
tr: (geri al)

en: URL removed
tr: Adres kaldırıldı

en: Removing...
tr: Kaldırılıyor...

en: Remove this URL
tr: Bu Adresi Kaldır

en: Settings
tr: Ayarlar

en: Comment History
tr: Yorum Geçmişi
